شیر ظرفشویی یکی از مهم ترین تجهیزات آشپزخانه است که برای کنترل جریان آب در سینک ظرفشویی مورد استفاده قرار می گیرد. شیر های ظرفشویی معمولا از دو بخش اصلی بدنه و دسته تشکیل می شوند و از جنس فلزاتی مانند استیل ضد زنگ، برنج یا حتی پلاستیک هستند. دسته شیر ها معمولا از جنس پلاستیک یا فلز است و برای کنترل جریان آب استفاده می شود. شیر های ظرفشویی شاید وسایل ساده ای به نظر برسند، اما در انتخاب آن ها باید دقت کافی داشته باشید تا نوع مناسبی را انتخاب کنید.

مدل های مختلف شیر ظرفشویی

شیر ظرفشویی

مهم ترین معیاری که برای انتخاب شیر های ظرفشویی باید در نظر بگیرید، مدل شیری است که انتخاب می کنید. شیر های ظرفشویی در مدل های بسیار مختلفی تولید می شوند و هر کدام ویژگی های مخصوص به خود را دارند. در ادامه قصد داریم برخی از محبوب ترین مدل های شیر های ظرفشویی را نام ببریم.

  • شیر های تک دسته

مدل های تک دسته همان طور که از نامشان نیز پیداست، یک دسته دارند. نصب این نوع شیر ها بسیار راحت است و آب نیز از دهانه قوس دار آن ها خارج می شود. همچنین یک دسته برای کنترل شیر وجود دارد. شیر تک دسته می تواند ویژگی های مختلفی را مانند سر انعطاف پذیر، هواکش یا حتی فیلتر کردن آب داشته باشد.

  • شیر های pull-out

شیر های پول اوت یکی از رایج ترین مدل های شیر ظرفشویی است. سر این نوع شیر ها را می توان به راحتی از بدنه جدا کرد و به لطف شلنگ انعطاف پذیری که به آن متصل است، آزادانه برای حرکت به اطراف و رساندن آن به تمامی بخش های سینک ظرفشویی استفاده کرد.

شلنگ این نوع شیر ظرفشویی می تواند 60 سانتی متر و یا حتی بیشتر باشد. شلنگ به فرد اجازه می دهد تا آب را به هر قسمت از سینک که می خواهد مستقیما هدایت کند. این نوع از شیر ها دو حالت برای خروج آب دارند که امکان شستن ظرف ها را آسان تر می کند.

  • شیر های دو دسته

شیر های دو دسته درست مانند نام خود دو دستگیره دارند. با توجه به این موضوع، شیر علاوه بر دستگیره ای برای آب سرد، دستگیره ای جداگانه برای آب گرم نیز دارد. در صورت باز گذاشتن هر دو دستگیره شیر ظرفشویی، آب سرد و گرم با هم ترکیب می شوند. فرد می تواند از آب سرد و گرم به صورت همزمان استفاده کند؛ برای مثال زمانی که بخواهید بطری آبی را پر کنید، می توانید دستگیره آب سرد را باز کنید.

شیر ظرفشویی-2

  • مدل های گسترده

شیر آب های گسترده طراحی و عملکردی مشابه مدل های دو دستگیره دارند؛ اما این نوع شیر های ظرفشویی علاوه بر دو دستگیره، یک فیلتر آب اسپری نیز دارند. این نوع شیر ها بسیار انعطاف پذیر هستند. می توانید هر تعداد لوازم جانبی ای که نیاز داشته باشید به آن ها اضافه کنید؛ برای مثال شما می توانید جایی مخصوص صابون یا مایع ظرفشویی را در کنار شیر نصب کنید.

  • شیر های پیش شستشو

شیر های پیش شستشو بسیار شبیه به شیر های pull out هستند؛ با این تفاوت که از لحاظ انعطاف پذیری محدود تر اند و محدوده حرکت کوچک تری دارند. ویژگی ای که این نوع شیر را خاص می کند، این است که سر آن قابل جدا شدن است.

این نوع شیر ها معمولا با یک قوص بلند یا گردن قوسی شکل طراحی می شوند و کارایی زیادی دارند. گاهی اوقات ممکن است اندازه ها و طراحی های عجیب و غریبی داشته باشند. همین موضوع باعث می شود تا این نوع شیر ها را برای انواع سلیقه ها پیشنهاد دهیم.

در صورتی که به طراحی اهمیت زیادی می دهید، این نوع شیر ها برای شما مناسب هستند. اما اگر محدود بودن دامنه حرکت شیر برای شما نکته منفی بزرگی محسوب می شود، باید مدل های دیگری را انتخاب کنید.

  • شیر هایی با حالت اسپری

اگر به شیر ظرفشویی ای که سر قابل جدا شدن دارد علاقه ندارید، اما هنوز هم می خواهید که شیر حالت پخش آب با حالت اسپری داشته باشد، باید مدل هایی که یک اسپری جانبی دارند را انتخاب کنید. طراحی این نوع شیر ها مانند مدل های کلاسیک است که برای سالیان سال محبوب بوده اند. در کنار طراحی کلاسیک، یک شیر با سرپوش حالت اسپری به صورت جداگانه وجود دارد که امکان هدایت آب را به صورت مستقیم به فرد می دهد. شما می توانید آب را به کمک شیر جداگانه با حالت اسپری به هر بخش از سینک ظرفشویی که می خواهید برسانید.

شیر آب

  • شیر های اهرمی

اگر به دنبال یک شیر ظرفشویی زیبا که هیچ وقت از مد نیفتد هستید، باید شیر های اهرمی را انتخاب کنید. این نوع شیر ها تنها یک اهرم برای باز کردن آب و تنظیم دمای آن دارند. این نوع اهرم ها فقط آب گرم یا سرد را توزیع می کنند.

  • شیر دیواری

اگر به غیر از شیر ظرفشویی به یک شیر اختصاصی نیاز دارید که قابلمه های روی اجاق گاز شما را پر از آب کند، باید از شیر های دیواری استفاده کنید. این شیر ها کوچک و ساده هستند و برای راحتی بیشتر در محلی به غیر از کنار سینک نصب می شوند.

جمع بندی

شیر ظرفشویی یکی از مهم ترین تجهیزات آشپزخانه است. شیر ها از نظر شکل ظاهری و نحوه کنترل جریان آب به مدل های بسیار مختلفی تقسیم می شوند؛ به طوری که یک شیر ظرفشویی می تواند از یک دسته ثابت برای کنترل جریان آب استفاده کند. مدل های پیچیده که سیستم های سنسور لمسی برای کنترل جریان دارند نیز از انواع شیر های آب هستند. به همین دلیل برای اینکه مدل مناسبی را انتخاب کنید، باید از قبل به خوبی با مدل های مختلف شیر های ظرفشویی آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *