شیرآلات توکار یا شیرآلات پنهان، شیر هایی هستند که قسمت اصلی آن ها، یعنی مکانیسم کنترل جریان آب، درون دیوار تعبیه شده است. تنها قسمت این شیر ها که از بیرون دیده می شود، یک صفحه یا قاب ساده است که معمولا در بالای روشویی یا وان قرار می گیرد. این دست از شیرآلات به دلیل زیبایی و سهولت استفاده، در سال های اخیر محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده اند. علاوه بر این استفاده از این نوع شیرآلات مزایای زیادی به همراه خواهد داشت که برای آشنایی بیشتر در این مقاله برخی از آن ها را نام خواهیم برد.

مزایای شیرآلات توکار

شیرآلات توکار

 • افزایش عمر ساختمان

یکی از اولین مزایای شیرآلات پنهان این است که عمر ساختمان را افزایش می دهند. شیر های توکار به نحوی در ساختمان گنجانده می شوند که به غیر از سر شیر تمامی دیگر قسمت های آن در داخل اجزا دیوار قرار می گیرد. این یک مزیت محسوب می شود؛ زیرا خطر نم زدن و پوسیدگی دیوار تا حد زیادی کاهش می یابد.

 • بهینه سازی فضا

شیرآلات پنهان فضای کمی را اشغال می کنند. همین باعث می شود تا در مصرف فضا صرفه جویی شود. با توجه به این که حمام ها و توالت های ساختمان های امروزی کوچک طراحی می شوند، بهترین راه برای صرفه جویی در مصرف فضا استفاده از شیرآلات توکار است؛ زیرا تمامی سیستم لوله کشی آن ها در داخل دیوار قرار می گیرد. علاوه بر این، استفاده از این شیرآلات موجب می شود تا دیگر نیازی به لوله کشی هایی که فضایی زیادی را در کنار سینک ظرفشویی اشغال می کنند نداشته باشید.

 • زیبایی و مدرن بودن

یکی از دیگر دلایلی که باعث می شود بسیاری از افراد شیرآلات توکار را انتخاب کنند، زیبایی مدرن این نوع شیرآلات است. شیرآلات پنهان معمولا طراحی مینیمال و زیبایی دارند. این موضوع نه تنها به حفظ فضای بیشتر خانه کمک خواهد کرد، بلکه ظاهری مدرن به آن خواهد داد. به خصوص اگر خانه ای دارید که به تازگی آن را بازسازی کرده و یا ساخته اید.

 • بهداشتی تر بودن

همان طور که می دانید برای باز کردن جریان آب شیر های روکار باید هر دفعه آن ها را لمس کنید. همین باعث می شود تا انتقال آلودگی خیلی راحت تر صورت بگیرد؛ اما درمورد شیرآلات توکار این گونه نیست؛ زیرا فقط سر شیر از دیوار خارج شده است. همین باعث می شود تا امکان انتقال آلودگی محیط به شیر به حداقل برسد و شیر ها برای مدت طولانی تری تمیز بمانند و آلودگی را به خود جذب نکنند.

از دیگر مزایای شیر آلات پنهان می توانیم به موارد زیر نیز اشاره کنیم:

 • فضای بیشتر زیر آب
 • سبک بودن شیرآلات
 • تمیز کردن آسان تر
 • انعطاف پذیری بیشتری در انتخاب با توجه به طراحی خانه
 • موجود در سیستم های مختلف

معایب استفاده از شیرآلات توکار

معایب استفاده از شیرآلات توکار

قطعا هر وسیله ای در کنار مزایای خود، دارای برخی معایب نیز هست و شیرآلات توکار نیز از این قضیه مستثنی نیستند. برخی از مهم ترین مشکلاتی که بعد از انتخاب شیرآلات پنهان با آن ها رو به رو خواهید بود عبارت اند از:

 • هزینه بالای اجرا و نصب

یکی از مهم ترین معایب شیرآلات پنهان هزینه نصب بالاتر نسبت به شیر های معمولی است. شیر های پنهان به هیچ عنوان قابل نصب روی دیوار نیستند و حتما باید قسمت های اصلی شیر در داخل دیوار قرار بگیرد. همین باعث می شود تا هزینه های نصب شیر بسیار بالا برود.

بهترین کار برای کاهش هزینه های نصب این نوع شیر ها این است که هنگامی که خانه در حال ساخت یا بازسازی است و دیوار ها به طور کامل ساخته نشده اند، شیرآلات توکار را نصب کنید تا دیوار جدید روی آن ها ساخته شود.

 • نیاز به دیوار با ضخامت بالا

یکی دیگر از مشکلاتی که شیرآلات توکار دارند این است که داخل هر دیواری قابل نصب نیستند؛ زیرا برای نصب این نوع شیرآلات به دیوار هایی با ضخامت مشخص نیاز است. به همین دلیل است که نصب این نوع شیرآلات به سادگی نصب شیرآلات معمولی نیست.

 • تعمیر سخت

شیرآلات پنهان احتمال خرابی کمتری دارند؛ اما مشکلی که وجود دارد، این است که در صورت خرابی یا شکستگی لوله تعمیر آن ها خیلی سخت تر از شیر های معمولی خواهد بود. تعمیر شیرآلات توکار سخت و زمان بر است و طبیعتا هزینه بیشتری نیز نسبت به قیمت شیرآلات معمولی خواهد داشت.

چرا باید از شیرآلات توکار استفاده کنیم؟

چرا باید از شیرآلات توکار استفاده کنیم؟

دلایل بسیار زیادی برای استفاده از شیرآلات پنهان وجود دارد. برخی از آن ها عبارت اند از:

 • نصب با مجموعه ای از لوازم جانبی ضروری مختلف

یکی از دلایلی که باعث می شود بسیاری از افراد شیرآلات پنهان را به شیر های معمولی ترجیح دهند، این است که شیرآلات پنهان یا داخلی همراه با مجموعه ای کامل از لوازم جانبی به فروش می رسند. این باعث می شود تا شما برای هر قسمت از خانه شیر مخصوصی داشته باشید. برای مثال شیرآلات توکار حمام معمولا با دوش دستی، دوش بالای سر و کنترل پنل جلویی فروخته می شوند که باعث می شود دیگر نیازی به دیگر وسایل و دوش ها نداشته باشید.

لوازم جانبی که همراه شیر ارائه می شود، زیبا و هم طرح با شیر اصلی است که در زیبایی کلی طراحی تاثیر زیادی می گذارد.

 • تمیز کردن راحت تر

از آن جایی که تنها قسمت اصلی شیرآلات پنهان از دیوار بیرون است، تمیز کردنش نیز راحت تر است. شیرآلات معمولی که به طور کامل خارج از دیوار هستند، بعد از مدتی رسوبات آهکی می گیرند. به خصوص اگر از آن ها در حمام استفاده می کنید. همین باعث می شود تا تمیز کردن آن ها دشوار باشد. اما شیرآلات توکار به دلیل کوچک بودن و داشتن سطحی صاف، به راحتی تمیز می شوند و کمتر رسوبات آهکی را به خود جذب می کنند.

جمع بندی

اگر به دنبال شیرآلات بهداشتی زیبا هستید که ظاهری مدرن داشته باشند، شیرآلات پنهان مناسب ترین گزینه برای شما هستند. این دست از شیرآلات به دلیل قرارگیری درون دیوار فضای کمتری را اشغال می کنند و در برابر آلودگی و زنگ زدگی نیز مقاوم هستند. هزینه نصب و تعمیر آن ها کمی بیشتر از شیر های معمولی است اما ارزش هزینه ای که برای آن ها می پردازید را دارد.

1 فکر در مورد “شیرآلات توکار چه مزایا و معایبی دارند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *