سرویس بهداشتی، فضایی کاربردی در خانه است که علاوه بر زیبایی، از نظر کارایی باید در سطح مطلوبی باشد. چیدمان درست، نقش مهمی در ایجاد فضایی کاربردی ایفا می ‌کند. در زمان چیدمان این فضا شما باید به متراژ، شکل سرویس بهداشتی و نوع طراحی خانه خود دقت داشته باشید. در این مقاله به بررسی نکات کلیدی درمورد چیدمان سرویس بهداشتی می ‌پردازیم و راهکار هایی برای استفاده بهینه از فضا و ایجاد فضایی زیبا و کاربردی ارائه می ‌دهیم.

بهبود چیدمان سرویس بهداشتی

طراحی چیدمان سرویس بهداشتی نیازمند توجه به نکات مختلفی است. در اینجا چند نکته‌ برای شروع کار به شما ارائه می ‌کنیم:

  • تجهیزات مورد نیاز: به چه وسایلی واقعا نیاز دارید؟ آیا وان حمام ضروری است؟ به خاطر داشته باشید دوش نسبت به وان ۴۰ درصد فضای کمتری اشغال می‌ کند. همچنین به تک یا دو قلو بودن روشویی و استفاده از بیده توالت فرنگی توکار یا دستی فکر کنید. انتخاب این موارد تا حد زیادی به فضای در دسترس شما بستگی دارد.
  • اندازه گیری: استفاده از وسایل و تجهیزات کوچک ‌تر را در نظر بگیرید. عمق استاندارد کابینت روشویی معمولا ۵۰ سانتی‌متر (۱ فوت و ۸ اینچ) است. برای ایجاد فضای بیشتر در سرویس‌ بهداشتی های کوچک می ‌توانید از کابینت ‌های ۳۰ سانتی ‌متری (۱ فوت) استفاده کنید.
  • تفکیک فضا: برای چیدمان سرویس بهداشتی فضای سرویس بهداشتی خود را به دو بخش خشک و مرطوب تقسیم کنید. ضد آب کردن سرویس بهداشتی می تواند کمک زیادی به این هدف کند. برای ناحیه‌ خشک سرویس نیز باید فضای کافی برای خشک کردن حمام و لباس پوشیدن در نظر گرفت.
  • حرکت و جریان در سرویس بهداشتی: ایجاد فضایی برای حرکت راحت و بدون دردسر در سرویس بهداشتی هنگام جا به جایی بین کار های مختلف، بسیار مهم است. از ایجاد موانعی از جمله باز و بسته شدن نامناسب در اجتناب کنید. نصب یک درِ کشویی توکار، فضای تردد را بهینه می‌ کند.
  • محل قرارگیری تجهیزات: به موقعیت وسایل و تجهیزات سرویس بهداشتی نسبت به یکدیگر فکر کنید. برای مثال قرار دادن آینه بالای روشویی، نصب میله‌ حوله در کنار دوش و قرارگیری بیده در کنار توالت، منطقی به نظر می ‌رسد.
  • طراحی توالت: استفاده از توالت فرنگی دیواری علاوه بر ایجاد ظاهری مدرن، تمیز کردن کف را آسان‌ تر می‌ کند. برای صرفه ‌جویی در فضا از فلاش تانک توکار استفاده کنید.

ایده های جالب برای چیدمان سرویس بهداشتی

  • حمام بزرگ با دوش و وان بزرگ

اگر سرویس بهداشتی بزرگی دارید و به دنبال یک چیدمان سرویس بهداشتی مناسب هستید، می توانید از دوش و وان به طور مستقل استفاده کنید. شما می توانید دوش را در یک قسمت سرویس بهداشتی و یک وان بزرگ را نیز در هر قسمتی که تمایل دارید، قرار دهید. البته پیشنهاد می کنیم که وان را در جایی قرار دهید که به عنوان نقطه کانونی خودنمایی کند و فضایی لوکس به سرویس بهداشتی ببخشد.

برای وسایل اضافی نیز می توانید سکو توکار در سرویس بهداشتی خود به کار ببرید. سکو های توکار راهی ایده آل برای ایجاد فضای زیبا و دلنشین هستند. سکو های توکار زمانی که حمام شما به فضای نشیمن خانه متصل است، بسیار کاربردی خواهد بود.

  • طراحی کشیده و افقی

در طراحی افقی و کشیده دوش و وان هر دو در انتهای سرویس بهداشتی قرار می گیرند. دوش روی دیوار به صورت توکار نصب می شود و با یک دیوار کوتاه از قسمت های دیگر سرویس بهداشتی جدا می شود. در چیدمان سرویس بهداشتی استفاده از یک دیوار کوچک برای جدا سازی دوش به شما کمک می کند. این دیوار می تواند فضای روشویی و دوش را از یکدیگر جدا کند و سرویس بهداشتی را زیبا تر نشان دهد. اگر فکر می کنید که حمام شما به اندازه کافی بزرگ است، می توانید وان را در انتهای حمام قرار دهید.

  • چیدمان منعطف

پیش ‌بینی تغییر در نیاز ها در طول زمان، دشوار ترین بخش برنامه ‌ریزی برای بازسازی و چیدمان سرویس بهداشتی است. اما گزینه ‌ای مناسب برای کسانی که می ‌دانند در آینده نیاز های متفاوتی خواهند داشت، در دست است.

یکی از چیدمان هایی که ما به شما پیشنهاد می کنیم، چیدمان مناسب برای یک حمام با اندازه‌ی متوسط است. این چیدمان تنها شامل یک وان برای خیس کردن بدن می ‌شود که به راحتی می توانید در آینده در صورت نیاز جای آن را با یک دوش عوض کنید.

شما می توانید حمام را با یک وان مستقل طراحی کنید که بعدا بتوان آن را به دوش تبدیل کرد. می توانید یک دوش سقفی بارانی نصب کنید. به این ترتیب در صورت داشتن فرزند و با بزرگ ‌تر شدن آن ها طی دو تا سه سال، می توانید یک میله‌ دیواری با پرده دوش اضافه کنید.

اگر فضای کافی برای هیچ کدام، نه وان ایستاده و نه دوش دارید، چنین چیدمانی ثابت می ‌کند که مجبور نیستید حتما از وان استفاده کنید و فضای زیادی از سرویس بهداشتی را به آن اختصاص دهید. در عوض یک دوش بارانی سقفی نصب کنید و پشت وان خود را کاشی ‌کاری کنید تا بتوانید یک حمام و سرویس بهداشتی بسیار زیبا داشته باشید.

  • چیدمان برای سرویس بهداشتی کوچک

در چیدمان سرویس بهداشتی کوچک، روشویی و توالت روی یک دیوار قرار می گیرند و فضای کافی برای یک چراغ تزئینی بزرگ بالای روشویی هست. در این سرویس بهداشتی کوچک دوش نیست؛ اما اگر فضای بیشتری در اختیار دارید یا قصد دارید از این چیدمان برای یک حمام کامل استفاده کنید، می ‌توانید دوش را در سمت چپ روشویی یا مقابل توالت قرار دهید.

در چیدمان سرویس بهداشتی کوچک بیشتر تمرکز بر ضروریات است؛ اما شما می توانید با ترفند هایی فضای آن را بزرگ تر نشان دهید. برای مثال چراغ های تزئینی و ایده آثار هنری برای سرویس، می توانند انتخاب خوبی برای ایجاد تصور فضای بزرگ باشند.

جمع بندی

یکی از مهم ترین قسمت های خانه سرویس بهداشتی است. به همین دلیل است که چیدمان فضای داخلی آن اهمیت بسیار زیادی دارد. این که چیدمان فضای سرویس بهداشتی باید چگونه باشد، به اندازه سرویس بهداشتی و سبک طراحی خانه شما بستگی دارد. ما در این مقاله درمورد نکاتی که به شما کمک می کنند تا سرویس بهداشتی زیبا تر و کاربردی تری داشته باشید، توضیح دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *