هود دستگاه تهویه ای است که برای از بین بردن چربی های موجود در هوا، بوی غذا و دود ناشی از آشپزی طراحی شده است. هود ها که در بالای اجاق گاز قرار می گیرند، از یک فن استفاده می کنند تا آلاینده ها را از طریق یک سیستم فیلتراسیون جذب کنند، بیرون ببرند و هوا را تصفیه کنند. هود های آشپزخانه علاوه بر حفظ هوای سالم و تازه با جذب ذرات چربی، نقش مهمی در پیشگیری از آتش سوزی دارند. هود به عنوان یک عنصر اصلی در آشپزخانه های مدرن، هم کیفیت هوا و هم تجربه کلی آشپزی را بهبود می بخشد.

انواع هود آشپزخانه

هود آشپزخانه

در طراحی آشپزخانه هود های مختلفی از جمله هود توکار به ترجیحات متنوع پاسخ می دهند. هود های زیر کابینت در زیر کابینت های دیواری نصب می شوند و به طور موثری دود را از کانال مجاور دور می کنند. هود های دودکش دیواری در جایی که کابینت نیست نصب می شوند و مکش بسیار قوی ای دارند. هود های جزیره ای که از سقف آویزان شده اند، ابعاد وسیع تری را برای تهویه موثر آشپزخانه های جزیره ای در اختیار دارند. هود های بدون مجرا، هوا را فیلتر می کنند و به گردش در می ‌آورند؛ اما در بیرون راندن آلاینده ‌ها تاثیر چندانی ندارند. این ویژگی از محبوبیت این هود به میزان زیادی کاسته است.

برای انتخاب بهترین هود آشپزخانه لازم است چند مورد مهم را به خاطر داشته باشید.

 • چیدمان آشپزخانه

بر اساس محدوده آشپزخانه تان، دیوار ها، زیر کابینت، جزیره و فضای کلی، هود آشپزخانه را انتخاب کنید.

 • نیاز های تهویه

عادات آشپزی و اندازه فضا را برای تعیین هود آشپزخانه مناسب ارزیابی کنید. هود های مختلف راه های تهویه متنوعی را ارائه می دهند.

 • در نظر گرفتن اندازه

ابعاد هود را اندازه گیری کنید و مطمئن شوید که به اندازه کافی روی اجاق گاز شما را پوشش می دهد.

 • نصب هود

الزامات نصب را برای پایه دیواری، زیر کابینت و هود های جزیره ای، بر اساس چیدمان آشپزخانه خود در نظر بگیرید.

 • آشپزی در فضای باز

اگر آشپزخانه شما در فضای بیرونی است، هود مخصوص فضای باز را که تهویه متناسب با آن فضا را دارد، انتخاب کنید.

هواکش آشپزخانه

 • ارتفاع سقف

برای نصب هود آشپزخانه، اندازه گیری ارتفاع سقف بسیار مهم است. ارتفاع سقف خود را اندازه گیری کنید تا مشخص شود که آیا به دودکش برای هود نیاز است یا خیر. اگر سقف شما بلند است، ممکن است برای پوشش مناسب کانال کشی به دودکش های قوی نیاز داشته باشید. اندازه‌ گیری‌ های دقیق برای تامین لوازم جانبی جهت نصب هود و اطمینان حاصل کردن از نصب موثر و تمیز، بسیار حائز اهمیت است.

 • CFM (فوت مکعب در دقیقه)

محاسبه CFM بر اساس اندازه اجاق گاز، عادات پخت و پز و منبع انرژی (گاز یا برق) انجام می شود. در صورت پختن مکرر یا با حرارت بالا، CFM بالا تری را انتخاب کنید.

 • سطح نویز

سون ها (سطح نویز) را در نظر بگیرید و بین قدرت و صدا تعادل برقرار کنید. کیفیت مهم است و قدرت بیشتر هو لزوما به معنای صدای بلند تر آن نیست.

 • نوع هواکش

بر اساس ساختار آشپزخانه خود بین سیستم های تهویه دار (مجرایی) یا بدون تهویه (بدون کانال)، گزینه مورد نظر را انتخاب کنید.

 • زمان و هزینه نصب

 ارزیابی کنید که آیا می توانید نصب را خودتان به تنهایی انجام دهید یا به کمک حرفه ای نیاز دارید. راهنما ها و منابع موجود را بررسی کنید تا دریابید به صرف چه میزان هزینه و زمان نیاز دارید.

 • بودجه

هنگام تعیین بودجه خود مواردی را مانند کیفیت مواد، اندازه هود، قدرت، نوع و هزینه های نصب را در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید، سرمایه گذاری در هود با کیفیت بالا تر اغلب از نظر دوام و کارایی نتیجه می دهد. خرید مستقیم از تولیدکنندگانی مانند Proline نیز هزینه ها را کاهش می دهد. انتخاب خود را با عادات آشپزی، چیدمان آشپزخانه و بودجه بلندمدت تنظیم کنید.

نکاتی برای نصب هود آشپزخانه

هنگام نصب هود داخلی اطمینان حاصل کنید که فضای کافی (بین 70 تا 90 سانتی متر) را برای نصب آن در اختیار دارید. برای آشپزخانه های دارای فضای باز، بهتر است هود بین 70 سانتی متر تا یک متر از سطح اجاق گاز فاصله داشته باشد. این فاصله برای اطمینان از تهویه موثر ضروری است و موجب می شود که هود به طور موثر چربی و دود تولید شده در طول پخت و پز را کنترل کند. همیشه این فواصل توصیه شده را برای بهینه سازی عملکرد هود خود در فضا های داخلی یا خارجی در نظر بگیرید.

بهترین هود آشپزخانه مناسب فضای باز و بسته

بهترین هود

بهترین هود های متناسب با فضای باز مانند Proline’s از فولاد ضد زنگ 304 با دوام ساخته شده اند که به دلیل مقاومت در برابر آب و هوا و گرما برای آشپزخانه هایی که در فضای باز قرار دارند، ایده آل در نظر گرفته می شوند. در هود های داخلی معمولا فولاد ضد زنگ 430 به کار رفته است و برای استفاده در فضای باز مناسب نیستند. متریال مناسب را بر اساس محیط آشپزخانه خود انتخاب کنید. 304 برای فضای باز و 430 برای فضای داخلی در نظر گرفته می شود.

جمع بندی

انتخاب هود آشپزخانه مناسب شامل ترکیبی متفکرانه از عملکرد، زیبایی و ملاحظات بودجه ای است. از درک چیدمان آشپزخانه تا محاسبه CFM، اندازه و انتخاب بین گزینه های دارای تهویه و بدون تهویه، هر کدام نقش مهمی ایفا می کنند. ارتفاع سقف، فضای نصب و باکیفیت بودن مواد اولیه را برای استفاده در فضای داخلی یا خارجی، در نظر بگیرید. متعادل کردن سطح سر و صدا با قدرت و درک این موضوع که سرمایه گذاری اولیه بالا تر اغلب به رضایت طولانی مدت منجر می شود، هنگام تصمیم گیری برای خرید هود مناسب، شما را یاری می دهد. با در نظر گرفتن این ملاحظات، فضای آشپزی شما تهویه مطلوبی خواهد داشت. لازم به یادآوری است که آشپزی به مرور زمان آلودگی های محیط را افزایش می دهد و چربی های برآمده از غذاهای پخته شده، خطرات آتش سوزی را افزایش می دهد. در این نوشته درمورد انواع هود آشپزخانه و نکاتی که حین خرید آن باید در نظر داشته باشید، مطالبی بیان کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *