شیرآلات مدل های مختلفی دارند. یکی از جدید ترین مدل های شیرآلات مدل های چشمی هستند که به عنوان شیرآلات هوشمند و مدرن نیز شناخته می شوند. این شیرآلات با استفاده از حسگر مادون قرمز می توانند به طور خودکار جریان آب را قطع و یا وصل کنند. شیر های چشمی به دلیل مزایای مختلفی از جمله صرفه جویی در آب، بهداشتی تر بودن و کاربری آسان مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله برای آشنایی بیشتر قصد داریم درمورد شیرآلات چشمی و مزایای آن ها بیشتر صحبت کنیم.

مزایای شیرآلات چشمی

شیرآلات چشمی

هر کدام از انواع شیرآلات ساختمانی مزایای مخصوص به خود را دارند. شیر های چشمی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. برخی از مهم ترین مزایای شیر های چشمی عبارتند از:

  • صرفه جویی در مصرف آب

اولین و مهم ترین مزیتی که باعث می شود شیر های چشمی به انتخاب اول بسیاری از افراد تبدیل شوند، صرفه جویی در مصرف آب است. شیر های چشمی با سیستم هواکش در دهانه و همچنین سیستم و موادی طراحی می شوند تا کمترین احتمال نشت آب را در بین مدل های مختلف شیرآلات داشته باشند. برای مثال شیر های سنتی بین 10 تا 15 لیتر آب در دقیقه مصرف می کنند؛ در حالی که شیرآلات چشمی بیشتر از 6 لیتر آب مصرف نمی کنند و فشار آب مشابهی را ارائه می دهند.

برای درک اینکه شیر های چشمی تا چه اندازه در صرفه جویی مصرف آب مفید هستند، کافی است بدانید که یک دفتر کاری کوچک با 7 کارمند می تواند تنها با استفاده از شیر های چشمی چیزی حدود 12300 لیتر آب را در سال ذخیره کند. این مقدار معادل آب مورد نیاز 155 بار استحمام است.

  • صرفه جویی در مصرف انرژی در دراز مدت

شیرآلات چشمی بسته به برند، به ولتاژ ۶، ۹ یا ۱۲ ولت انرژی نیاز دارند. این هزینه چه با برق مستقیم و چه با باتری، اجتناب ناپذیر است. با این حال، شیر های چشمی در زمان فعال شدن، می ‌توانند در مصرف انرژی صرفه‌ جویی کنند. در شیرآلات سنتی، ایجاد میزان جریان آب و دمای مطلوب در هر بار استفاده، باعث هدر رفتن انرژی می ‌شود؛ به همین دلیل، شیر های چشمی با دمای ثابت (سرد، گرم یا ترکیبی) برای سرویس ‌های بهداشتی عمومی انتخابی عالی هستند. به همین ترتیب، در دوش حمام نیز شیر های چشمی نسبت به شیر های اهرمی، بازدهی انرژی بیشتری دارند.

این صرفه‌جویی در مصرف انرژی با شیرآلات چشمی زمانی بیشتر هم می‌ شود که برق مصرفی از منابع تجدید پذیر تامین شود و محدودیت ‌هایی در دسته شیر یا سایر اجزای سیستم (مثل سردوش‌ های کاهنده مصرف آب، محدودکننده‌ های جریان و شیر های کاهش فشار) اعمال شود. این ابزار ها حتی برای کسانی که همچنان از شیر های سنتی استفاده می ‌کنند نیز انتخابی هوشمندانه به نظر می ‌رسد.

نکات مهم در استفاده از شیرآلات چشمی

نکات مهم در استفاده از شیرآلات چشمی

قبل از اینکه شیرآلات چشمی را برای استفاده انتخاب کنید باید ابتدا با چند نکته مهم آشنا شوید. برخی از مهم ترین نکات در استفاده از شیر های چشمی عبارتند از:

  • نیاز به آشنایی اولیه

ممکن است چند لحظه طول بکشد تا برخی از افراد که آشنایی چندانی با شیر های چشمی ندارند، نحوه استفاده از شیر های چشمی و نیاز نداشتن به لمس را متوجه شوند. اگر قصد استفاده از شیر های چشمی در مکانی به غیر از خانه مانند محل کار یا مکان های عمومی را دارید، باید از یک علامتی استفاده کنید که نشان دهد شیر از حسگر استفاده می کند و نیازی به تماس با شیر نیست.

  • نیاز به تمیز کردن فیلتر

شیرآلات چشمی درست مانند تمامی مدل های شیرآلات نیاز به تمیز کردن فیلتر دارند. شیر های چشمی فیلتر های داخلی مختلفی دارند که نیاز است تا به طور مرتب تمیز شوند.

  • باتری

شیر های هوشمند مانند شیر های چشمی نیاز به برق دارند. برق مورد نیاز شیر های چشمی معمولا از طریق باتری تامین می شود. اکثر مدل های شیر های چشمی که از باتری برای تامین انرژی استفاده می کنند، یک چراغ LED دارند که به افراد درباره کمبود باتری هشدار می دهد. به طور کلی، راه های مختلفی برای تعویض باتری شیرآلات چشمی وجود دارد. عمر متوسط باتری برای شیر های چشمی حداقل یک سال است.

معایب شیرآلات چشمی

معایب شیرآلات چشمی

شیر های چشمی در کنار مزایایی که ارائه می دهند، یک سری معایب نیز دارند. برخی از مهم ترین معایب شیر های چشمی عبارتند از:

  • قیمت

قیمت شیر های چشمی مهم ترین مشکل آن ها است. شیر های چشمی به طور معمول قیمت بیشتری از شیر های سنتی و معمولی دارند؛ زیرا از قطعات بیشتری مانند حسگر ها ساخته شده اند و طبیعتا برای تهیه آن ها لازم است که بودجه اولیه بیشتری داشته باشید.

  • وابستگی به برق

شیرآلات چشمی برای کارکرد خود وابستگی زیادی به برق دارند؛ به ویژه اگر انرژی مورد نیاز آن ها از طریق برق شهری تامین شود. در صورتی که برق شهری قطع شود، حسگر های شیر کار نمی کنند و در نتیجه امکان استفاده از شیر نیز وجود نخواهد داشت.

  • مشکلات حسگر

همان طور که می دانید شیر های چشمی از حسگر مادون قرمز برای تشخیص باز و بسته کردن جریان آب استفاده می کنند. استفاده از حسگر مادون قرمز می تواند باعث بروز مشکلات مختلفی شود؛ برای مثال سطح های بازتابنده نور یا رنگ های بسیار روشن می توانند در عملکرد حسگر مادون قرمز اختلال ایجاد کنند. به همین دلیل برای نصب شیرآلات چشمی باید حتما تمامی دستورالعمل ها در رابطه با نصب شیرآلات چشمی را مطالعه کنید تا بهترین محل و شرایط را برای نصب شیر های چشمی انتخاب کنید.

جمع بندی

اگر به دنبال یک شیر هوشمند و بهداشتی هستید، بهترین انتخاب برای شما شیر های چشمی هستند. شیر های چشمی با استفاده از حسگر های مادون قرمز برای راه انداختن جریان آب نیازی به تماس و لمس ندارند و بهداشتی تر از شیر های سنتی محسوب می شوند. این نوع از شیر ها در صرفه جویی مصرف آب بهتر از شیر های معمولی عمل می کنند. در این مقاله برای آشنایی بیشتر درمورد شیرآلات چشمی و مزایا و معایب این شیرآلات توضیح دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *