شیرآلات هوشمند در واقع نوعی از شیرآلات بهداشتی پیشرفته هستند که با استفاده از تکنولوژی های مدرن، آب را به صورت خودکار به جریان درمی آورند و ویژگی های بیشتری نسبت به یک شیر معمولی دارند. برای مثال بر خلاف شیرآلات معمولی، شیر های هوشمند نیازی به لمس برای راه انداختن جریان آب ندارند. این نوع شیر ها معمولا در مکان های عمومی مثل بیمارستان ها، دستشویی ها و محیط هایی که بهداشت در آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است، مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله قصد داریم درمورد شیرآلات هوشمند و نکاتی که لازم است درمورد آن ها بدانید، توضیح دهیم.

مزایای شیرآلات هوشمند

  • عدم نیاز به لمس

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث می شود مردم شیر های هوشمند را انتخاب کنند، امکان کنترل و راه انداختن جریان آب بدون لمس آن ها است؛ زیرا شیر های هوشمند دارای سنسور های فعالی هستند که نزدیک شدن دستان شما را به شیر تشخیص می دهد و به طور خودکار جریان آب را راه می اندازد.

  • جلوگیری از انتشار میکروب و باکتری ها

استفاده از شیرآلات هوشمند بعد از همه گیری جهانی کووید 19، بسیار رایج تر شد؛ چون شیر های هوشمند تا حد زیادی از انتشار میکروب ها و باکتری ها جلوگیری می کنند. این موضوع به این خاطر است که برای استفاده از شیر های هوشمند نیازی ندارید که آن را لمس کنید. با این کار می توان تا حد زیادی از انتشار میکروب ها و باکتری ها  جلوگیری کرد؛ زیرا تنها کاری که برای استفاده از این نوع شیرآلات باید انجام دهید این است که دست های خود را در سینک قرار دهید و به راحتی دستان خود را بدون کوچک ترین لمس با شیر آب بشویید.

شیرآلات هوشمند

  • بدون لک و اثر انگشت

از آن جایی که برای استفاده از شیرآلات هوشمند نیازی به لمس آن ها ندارید، این بدین معنی است که شیر های هوشمند کمترین میزان لک و اثر انگشت را به خود جذب می کنند. به همین دلیل شیر های هوشمند به طور کلی به تمیزکاری و ضدعفونی کردن کمتری نیاز دارند.

  • از هدر رفت آب جلوگیری می کند.

یکی دیگر از دلایلی که باعث می شود شیرآلات هوشمند را به شیر های معمولی ترجیح دهیم، صرفه جویی در مصرف آب است. شیر هوشمند یکی از شیرآلات کم مصرف است. با این نوع شیرآلات دیگر لازم نیست که نگران سرریز آب در وان، سینک یا روشویی خانه خود باشید؛ زیرا با دور شدن دستانتان، جریان آب به صورت خودکار قطع می شود و دیگر آبی تا مدت زمان بستن آن هدر نمی رود.

  • نظارت بر مصرف آب

برخی از شیر های پیشرفته حتی دارای قابلیت هایی هستند که به شما این امکان را می دهد تا میزان مصرف آب را به طور دقیق کنتل کنید. برای این کار کافی است که برنامه شیر هوشمند خود را دانلود کنید و میزان آبی را که تمامی شیر های هوشمند نصب شده در خانه مصرف می کنند، کنترل کنید. همچنین به کمک قابلیت های شیرآلات هوشمند می توانید متوجه شوید که مصرف آب خانه شما در یک ماه چقدر بوده است تا برنامه هایی را برای صرفه جویی در مصرف آب ایجاد نمایید.

مصرف آب

  • کنترل راحت تر دمای آب

با شیر های هوشمند دیگر نیازی نیست که برای گرم یا سرد شدن آب منتظر بمانید؛ زیرا می توانید دمای ایده آل خود را روی شیر ها تنظیم کنید. مثلا برای شستن دست ها می توانید دمای آب را در یک میزان ولرم تنظیم کنید. چنین قابلیتی به صرفه جویی در مصرف انرژی کمک می کند.

  • مناسب کودکان

خرید شیرآلات هوشمند برای خانواده های صاحب کودک، مناسب تر است. اگر بچه کوچک دارید، احتمالا مشکلات آن ها را هنگام استفاده از شیر آب مانند تنظیم دمای شیر و بستن آن دیده اید. با شیر های هوشمند تمامی این مشکلات حل می شوند. با تنظیم آب در دمای دلخواه دیگر لازم نیست که نگران سوختن دست فرزندان خود در اثر دمای آب بالا یا بسته نشدن شیر آب باشید؛ زیرا شیرآلات هوشمند به طور خودکار بعد از اتمام شست و شو جریان آب را قطع خواهند کرد.

مناسب کودکان

  • اندازه گیری دقیق آب

این ویژگی برای کسانی که دستور العمل های خاص پخت غذا را دنبال می کنند، فوق العاده است. برای مثال زمانی که در دستورالعمل گفته می شود یک فنجان آب، دیگر نیازی نیست که یک فنجان آب را دقیق اندازه گیری کنید؛ زیرا شیر هوشمند این کار را برای شما انجام می دهد. شما می توانید با وارد کردن دستورات سفارشی سازی شده خود به شیر، میزان آب مورد نیازی خود را دریافت کنید. مثلا می توانید مقدار آب لازم برای پر کردن کتری چای یا دو فنجان آب را به شیر بدهید تا بعد از دریافت این مقدار آب، جریان آب به صورت خودکار بسته شود.

  • تشخیص زودهنگام نشت

شیرآلات هوشمند شما را فورا از وجود نشت در شیر آگاه می کنند؛ زیرا این دست از شیر ها با نظارت دقیق بر میزان آب مصرفی، علائم اولیه نشت را به سرعت تشخیص خواهند داد. در صورتی که شیر نشت آب را تشخیص دهد، شما را از این موضوع به سرعت مطلع می سازد تا بتوانید در اسرع وقت آن را تعمیر و از هدر رفت آب جلوگیری کنید.

  • صرفه جویی در قبض آب

یکی دیگر از مزایایی احتمالا تا الان متوجه آن شده اید، این است که شیرآلات هوشمند به کاهش هزینه های آب و برق ماهانه شما کمک می کنند؛ زیرا شیر های هوشمند به کمک قابلیت های خود در صرفه جویی مصرف آب موثر اند.

جمع بندی

شیر های هوشمند نوعی از شیر های پیشرفته هستند که با تکنولوژی های مختلف همراه شده اند. مهم ترین ویژگی این نوع شیر ها قابلیت به راه انداختن جریان آب بدون لمس شیر است. این قابلیت باعث می شود تا شیر ویژگی های مثبت بسیار زیادی از جمله بهداشتی تر بودن و صرفه جویی در مصرف آب را به همراه داشته باشد. در این مقاله برای آشنایی بیشتر درمورد شیرآلات هوشمند و مزایای آن ها توضیح دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *