هنگامی که برای خرید شیرآلات به بازار مراجعه می کنید، احتمالا متوجه خواهید شد که برخی از فروشندگان اقدام به فروش یک ست کامل از شیرآلات می کنند. ست های شیرآلات ممکن است مدل های مختلفی از جمله ست لوکس یا ست کلاسیک یا ست مدرن داشته باشند. کسانی که سابقه چندانی در خرید شیرآلات ندارند، احتمالا نمی دانند که ست های شیرآلات شامل چه نوع شیر هایی می شود. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم درمورد اینکه ست شیرآلات کامل شامل چه مواردی می شود، توضیح دهیم.

ست شیرآلات چه اجزایی دارد؟

ست شیرآلات

به طور کلی باید گفت که ست های مختلف شیرآلات دارای چهار شیر اصلی اعم از شیر ظرفشویی، شیر دستشویی، شیر روشویی و شیر دوش حمام می شوند.

  • شیر ظرفشویی

شیر ظرفشویی از مهم ترین اجزای ست شیرآلات محسوب می شود. هنگام خرید باید به دوام شیر ظرفشویی توجه ویژه ای داشته باشید؛ زیرا شیر ظرفشویی نسبت به دیگر شیر ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

شیر های ظرفشویی بسته به ستی که خریداری کرده اید، ممکن است ویژگی های مختلفی مانند شلنگ با قابلیت چرخش 360 درجه یا خروجی تصفیه آب داشته باشند. همچنین شیر ظرفشویی یا روی دیوار نصب می شود یا طبق معمول به کابینت متصل می گردد.

  • شیر دستشویی

قسمت بعدی در ست شیرآلات شامل شیر دستشویی می شود. شیر دستشویی یکی از اجزای مهم ست های شیرآلات است. این شیر نیز بسته به ستی که خریداری کرده اید ممکن است طراحی و ویژگی های منحصر به فرد خود را داشته باشد. از مهم ترین معیار ها برای انتخاب شیر دستشویی باید به بهداشتی بودن، طراحی زیبا و دوام بالا اشاره کرد.

  • شیر روشویی

شیر روشویی در یک ست شیرآلات معمولا ظاهری مشابه با شیر دوش حمام و شیر دستشویی دارد. این شیر نیز از جمله شیر هایی است که در طول روز به دفعات زیاد مورد استفاده قرار می گیرد؛ به همین دلیل مدلی که انتخاب می کنید باید مقاومت بالایی داشته باشد.

شیر های روشویی بسته به ستی که انتخاب کرده اید دارای طرح، رنگ، سبک و اندازه های متنوعی هستند؛ به همین دلیل بهتر است که قبل از انتخاب خوب درمورد مدل های مختلف به خوبی تحقیق کنید.

  • شیر دوش حمام

شیر دوش حمامی که خریداری می کنید، باید ساده، زیبا و در عین حال مقاوم باشد. شیر دوش حمامی مناسب است که توانایی پخش آب با فشار بالا را داشته باشد و مشکلی در فشار ایجاد ننماید. در ست شیرآلات خریداری شده باید دقت کنید که شیر دوش ساختار محکم و بی عیب و نقصی داشته باشد تا بعدا متحمل هزینه های تعمیر یا تعویض شیر نشوید.

قسمت های اصلی یک شیر استاندارد

قسمت های اصلی یک شیر استاندارد

فرقی نمی کند که چه نوع ستی از شیرآلات را خریداری کرده باشید. تمامی شیرآلات دارای قسمت های مشخصی هستند که باعث می شود شیر به درستی کار کند. این بخش ها عبارت اند از:

  • بدنه

بدنه یا همان Body را می توان اصلی ترین بخش یک شیر دانست. بدنه هم شامل قسمت درونی و هم پوشش خارجی شیر می شود و در ست شیرآلات معمولا از آلیاژ برنج، استیل یا سایر فلزات ضد زنگ ساخته می شود تا فرسایش سرعت کمتری داشته باشد.

هنگام خرید شیرآلات باید بیشترین توجه را به جنس بدنه داشته باشید؛ زیرا بدنه خود دارای قطعات داخلی است. در شیرآلات صنعتی بدنه معمولا از فلز های مقاوم یا پلیمری ساخته می شود. برای مثال در اکثر شیرآلات مقاوم از برنز، برنج، مفرغ، چدن، فولاد و فلزاتی از این دست برای ساخت استفاده می کنند.

  • بونت (Bonnet)

از دیگر بخش های مهمی که در خرید ست شیرآلات باید به آن دقت کنید، قسمت بونت یا کلاهک شیر است. بونت در واقع مکمل بخش بدنه است و به آن جوش داده می شود. این بخش وظیفه دارد تا تمامی اجزای شیر را در کنار یکدیگر محکم و ثابت نگه دارد؛ به همین دلیل بونت را می توان مکمل و یا حتی بخشی از بدنه دانست. کلاهک شیر ممکن است با پیچ به بدنه متصل گردد و یا با جوشکاری به بدنه جوش داده شود.

در ساخت شیرآلات ابتدا تمامی قطعات کنار یکدیگر قرار می گیرند و بونت به عنوان قطعه نهایی برای نگه داشتن تمامی قطعات کنار یکدیگر به شیر وصل می شود.

  • تریم

تریم یا به انگلیسی Trim به دیسک، نشیمنگاه و سایر زیرمجموعه های مشابه گفته می شود. در ست شیرآلات باید بدانید که تریم قطعه ای داخلی است که وظیفه حرکات پایه و کنترل جریان آب را به عهده دارد.

ست شیرآلات-3

  • استم

استم یا همان دسته از دیگر اجزای مهم شیرآلات محسوب می شود که وظیفه انتقال حرکت از عملگر به مجرا بند را به عهده دارد. فرقی نمی کند که چه مدل شیرآلاتی خریداری کرده اید. استم همیشه از میانه بونت می گذرد.

در برخی از مدل ها ممکن است که دسته را با عملگر و نشیمنگاه شیر ترکیب کنند و آن را به صورت یک قطعه کامل که به یکدیگر متصل شده اند در شیر قرار دهند.

  • کارتریج

کارتریج را در دهه های 70 و 80 میلادی شخصی به نام ولورینگ برس به شیرآلات اضافه کرد. در یک ست شیرآلات کارتریج ها از جنس سرامیک ساخته می شوند. کارتریج ها که از جمله قطعات مهم در یک شیر به حساب می آیند، وظایف مختلفی را نیز به عهده دارند. برای مثال تنظیم فشار و درجه حرارت آب از جمله وظایف کارتریج است. به همین دلیل است که یکی از موارد تاثیر گذار در کیفیت و دوام شیر، میزان کیفیت ساخت کارتریج شمرده می شود.

البته تنها ماده ساخت برای کارتریج ها سرامیک نیست و ممکن است کارتریج ها با لاستیک نیز ساخته شوند؛ اما کارتریج های لاستیکی از لحاظ کنترل، ساییدگی و دوام حرفی برای گفتن در مقابل مدل های سرامیکی نخواهند داشت.

جمع بندی

شیرآلات از جمله قطعات مهم در هر خانه ای محسوب می شوند. به همین دلیل باید با دقت بالا انتخاب شوند تا در دراز مدت نیازی به هزینه های اضافی برای تعمیر یا تعویض آن ها نداشته باشید. امروزه بسیاری از فروشندگان تمامی شیرآلات مورد نیاز یک خانه را تحت عنوان ست شیرآلات می فروشند. در این مقاله برای آشنایی بیشتر درمورد این که یک ست شیرآلات شامل چه اجزایی می شود و این که هر شیر شامل چه قطعاتی است، توضیح دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *