آبی که در لوله های خانه ما جریان دارد و هر روزه از آن استفاده می کنیم، تماما خالص نیست و دارای مقداری املاح معدنی است. این املاح بعد از مدتی می توانند در شیرآلات و لوله ها باعث رسوب شوند که می تواند در عملکرد شیرآلات تاثیر منفی داشته باشد و حتی در موارد شدید تر جریان آب را به شدت کم یا قطع کند. به همین دلیل جرم گیری یکی از مهم ترین کار هایی است که باید برای شیرآلات خود انجام دهید. در این مقاله درمورد نحوه جرم گیری شیرآلات توضیح خواهیم داد.

شیرآلات چگونه جرم می گیرند؟

آبی که هر روزه از آن استفاده می کنیم دارای مقادیری از کلسیم و سایر مواد معدنی است. این مواد بعد از مدتی روی شیرآلات جمع می شوند و به اصطلاح جرم می گیرند. این باعث می شود تا عملکرد شیرآلات و عمر آن ها کاهش یابد.

در صورتی که شیرآلات شما جرم گرفته باشند، به راحتی می توانید با نحوه خروج آب از دهانه شیرآلات و کاهش فشار آب متوجه آن شوید. همچنین تجمع رسوب سفید رنگ در داخل و اطراف شیر از دیگر علائم جرم گرفتن شیرآلات است که نشان از فرا رسیدن زمان جرم گیری شیرآلات می دهد.

نحوه جرم گیری شیرآلات

جرم گیری شیرآلات

جرم گیری شیرآلات کار نسبتا ساده ای است. شما می توانید از مقداری سرکه سفید در قسمت هایی از شیر آب که رسوب گرفته است استفاده کنید. کافی است که یک حوله یا دستمال را به سرکه آغشته کنید و به مدت 5 تا 15 دقیقه روی قسمت رسوب گرفته قرار دهید.

برای این که میزان آسیبی که به شیر در حین جرم گیری شیرآلات وارد می شود به حداقل برسد، می توانید از ترکیب یک به یک سرکه سفید با آب استفاده کنید. اما اگر رسوب سخت است و به راحتی پاک نمی شود ممکن است لازم باشد از پاک کننده های شیمیایی استفاده کنید.

جلوگیری از رسوب گرفتن شیرآلات

برای این که میزان جرمی که شیرآلات می گیرند به حداقل برسد، کافی است چند نکته ساده را رعایت کنید. اول این که سعی کنید همیشه از یک پارچه نرم مرطوب مانند میکروفایبر و صابون ملایم برای تمیز کردن شیر استفاده کنید. فقط دقت داشته باشید که شیر باید با یک پارچه نرم تمیز شود. سعی کنید هر زمان که شیر آب شما خیس شد، با استفاده از یک پارچه نرم مانند پارچه میکروفایبر آن را خشک کنید تا از رسوب کردن املاح آب روی شیر جلوگیری شود.

در تمیز کردن شیرآلات خود از اسکرابر ها و پد های ساینده خودداری کنید. چرا که با خراش دادن سطح شیر می توانند درخشندگی و زیبایی شیرآلات شما را از بین ببرند. برای این که بتوانید نقاط سخت و غیر قابل دسترسی شیرآلات را تمیز کنید، بهتر است که از یک مسواک نرم استفاده کنید.

به یاد  داشته باشید که به هیچ عنوان برای جرم گیری شیرآلات از شوینده های صنعتی بر پایه سفید کننده یا مواد شیمیایی ساینده استفاده نکنید. به ویژه موادی که دارای اسید های هیدروفلوئوریک، هیدروکلریک، فسفریک و سایر عوامل سوزاننده هستند. همیشه در حین انتخاب پاک کننده برچسب محصولات را با دقت مطالعه کنید تا بتوانید شوینده هایی را انتخاب کنید که کمترین آسیب را به شیرآلات شما می رسانند. در اکثر اوقات یک مسواک نرم، جوش شیرین و کمی آب ولرم می تواند لکه های جرم را از بین ببرد.

جرم گیری شیرآلات مختلف

جرم گیری شیرآلات مختلف

  • شیرآلات برنجی

برای جرم گیری شیرآلات برنجی می توانید از یک صابون ملایم یا دیگر مواد شوینده با کمی آب داغ استفاده کنید. همچنین برای پاک کردن نیز حتما باید از پارچه های نرم استفاده کنید. شیرآلات برنجی به ویژه شیرآلاتی که فاقد روکش های برنجی هستند به راحتی خراشیده می شوند. همچنین در جرم گیری این دست از شیرآلات به هیچ عنوان نباید از مایعات اسیدی و شوینده های ساینده استفاده کنید. زیرا آسیب جدی به روکش برنجی شیر وارد می کنند و عمر مفید آن را کاهش می دهند.

برای جرم گیری لکه های سخت شیرآلات برنجی می توانید از خمیری که از ترکیب جوش شیرین و سرکه به دست می آید استفاده کنید و این خمیر را با یک مسواک قدیمی روی شیر بکشید. باید اجازه دهید که ترکیب حدود نیم ساعت روی شیر بماند و سپس آن را تمیز کنید.

  • فولاد ضد زنگ

برای جرم گیری شیرآلات ساخته از فولاد ضد زنگ، می توانید از ترکیب آب و صابون استفاده کنید. آب و صابون برای تمیز کردن و حفظ درخشندگی شیر های استیل عالی هستند. استفاده از شوینده های قوی و وسایل ساینده مانند برس های فولادی باعث خراشیدگی و کدر شدن استیل شما خواهد شد.

برای این که بتوانید از جرم گرفتن و خوردگی شیرآلات استیل جلوگیری کنید، بهتر است که هر چند وقت یکبار آن ها را به طور مرتب بشویید. همچنین نباید خشک کردن آن ها را از یاد ببرید.

جرم گیری شیرآلات -3

  • کروم

کروم فلز با دوام و درخشانی است. اما به سرعت جرم می گیرد و می تواند درخشان بودن خود را در اثر لکه های ایجاد شده در اثر املاح آب و اثر انگشت به سرعت از دست بدهد. برای تمیز کردن کروم نیز بهترین گزینه استفاده از ترکیب آب و سرکه سفید با نسبت یک به یک است. البته این ترکیب ساده نیز نباید برای مدت طولانی روی کروم قرار بگیرد؛ زیرا کروم با قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سرکه نیز آسیب می بیند. درست مانند دیگر روکش های شیرآلات نباید برای جرم گیری و تمیز کردن از شوینده های قوی شیمیایی و اسکرابر های خشن روی شیر های کرومی استفاده کنید.

جمع بندی

آبی که هر روزه استفاده می کنیم حاوی مقداری املاح است. وجود این مواد باعث می شود تا املاح بعد از مدتی روی شیر خود را به شکل لکه نشان دهند. این لکه با گذر زمان به جرم تبدیل خواهند شد و می تواند روی زیبایی و عملکرد شیر آب تاثیر منفی بگذارد. برای جرم گیری شیرآلات و جلوگیری از جرم گرفتن آن ها روش های مختلفی وجود دارد. به علاوه در این کار باید از وسایل متناسب با شیرآلات استفاده کنید تا از آسیب جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *