توالت زمینی که به آن توالت ایرانی نیز گفته می شود، نوعی از توالت است که با فرم چمباتمه زدن استفاده می شود. این نوع توالت در ایران و بسیاری از کشور های مسلمان مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع توالت از کاسه سنگی یا سرامیک ساخته می شود و روی زمین قرار می گیرد. توالت های زمینی  برخی مزایای نسبت به مدل های فرنگی دارند که از جمله آن ها می توان به بهداشتی تر بودن و کاهش ابتلا به بیماری های گوارشی اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم درمورد نکاتی که باید در حین انتخاب توالت زمینی به آن ها توجه داشته باشید صحبت کنیم.

نکات مهم درد انتخاب توالت زمینی

برای این که توالت مناسبی انتخاب کنید، باید به برخی نکات مهم  توجه داشته باشید. این نکات عبارت اند از:

  • اندازه توالت

توالت ایرانی ای که انتخاب می کنید، باید عمق، طول و عرض مناسبی داشته باشد. بهترین راه برای انتخاب توالت با اندازه مناسب توجه به اندازه سرویس بهداشتی است. با این کار می توانید از بروز مشکل در حین نصب جلوگیری کنید. البته دقت داشته باشید که عوامل مختلف دیگری مانند جنس سنگ و ضریب جذب آن نیز در انتخاب شما تاثیر گذار خواهد بود.

  • جنس سنگ توالت

در انتخاب توالت ایرانی یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید، جنس سنگ توالت است. بهداشتی ترین و مناسب ترین انتخاب مدل هایی است که از چینی ساخته شده اند. سنگ های چینی بهداشتی ترین نوع سنگ در بین مدل های مختلف برای ساخت توالت محسوب می شود.

مهم ترین دلیلی که باعث می شود توالت زمینی را با سنگ چینی بسازند، این است که سنگ های چینی کم ترین مقدار آب را در مقایسه با دیگر سنگ ها جذب می کنند. میزان جذب آب سنگ های چینی تقریبا کمتر از یک درصد است که در بین سنگ ها میزان بسیار کمی محسوب می شود.

همیشه سعی کنید مدل های چینی را خریداری کنید؛ زیرا دیگر سنگ ها به خصوص در مدل های بی کیفیت جذب آب بالایی دارند. جذب آب بالا شرایط مناسبی را برای تجمع انواع آلودگی ها فراهم می کند. همچنین رطوبت بیشتر موجب رشد انواع میکروب و قارچ نیز خواهد شد. رشد میکروب و قارچ نه تنها از لحاظ بهداشتی تاثیر منفی خواهد گذاشت، بلکه باعث ایجاد بوی نامطبوع در فضای سرویس بهداشتی می شود.

  • لعاب توالت

برای انتخاب توالت زمینی مناسب به لعاب توالت نیز دقت کنید. توالت های زمینی با کیفیت سطح کاملا صاف و براقی دارند. همچنین بی نظمی و موج نیز نباید در آن ها مشاهده شود. علاوه بر این موارد ضخامت و متریال لعاب باید استاندارد های لازم را داشته و از مواد با کیفیتی ساخته شده باشد.

اگر توالتی را خریداری کنید که دارای لعاب مناسبی نباشد، بعد مدت کوتاهی شست و شو و ساییدگی آسیب خواهد دید و دچار تغییر رنگ خواهد شد.

نکته بعدی که باید درمورد توالت زمینی بدانید، این است که لعاب روی ریم توالت نیز تاثیر می گذارد. توالت های زمینی به طور کلی از لحاظ ریم به دو دسته باز و بسته تقسیم می شوند که در ادامه درمورد این دو دسته توضیح خواهیم داد.

دسته بندی توالت های زمینی از لحاظ آبریزی

دسته بندی توالت

توالت های زمینی به طور کلی از لحاظ آبریز بودن به دو دسته تقسیم می شوند:

  • آبریز بسته

مدل های آبریز بسته که به آن ها ریم بسته نیز گفته می شود، دارای سوراخ های ریز و منظم در طول کانال خود هستند. تفاوت مدل های آبریز بسته توالت زمینی با مدل های باز این است که پس از ورود آب به کانال توالت، آب به شکل آبشاری و کاملا یکنواخت حرکت خواهد کرد. به همین دلیل کاسه توالت به طور کامل شست و شو داده خواهد شد.

ویژگی مدل های آبریز بسته به این است که آب به صورت یکسان در همه جای توالت پخش و به همین دلیل تمامی قسمت های توالت به خوبی شست و شو داده می شود و احتمال تجمع آلودگی ها و حشرات بسیار کمتر خواهد شد.

  • آبریز باز

اصلی ترین تفاوت مدل های آبریز باز توالت زمینی با مدل های آبریز بسته نداشتن سوراخ های ریز و منظم است؛ اما به جای آن کانال توالت به طور کامل باز است و آب بعد از ورود به توالت با شدت بالایی کاسه توالت را می شوید.

انواع توالت زمینی

انواع توالت زمینی

توالت های زمینی به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند:

  • مدل تخت

مدل تخت از قدیمی ترین مدل های توالت های زمینی است و همان طور که از نام آن نیز پیدا است، توالت هم راستا با سطح روی سنگ توالت است.

  • مدل نیمه طبی

مدل های نیمه طبی در محل قرار گیری نشیمن کمی ارتفاع بیشتری دارند. همین باعث می شود تا زاویه بین پا ها و کاسه توالت کمی قرق داشته باشد.

  • مدل طبی

توالت ایرانی طبی گونه ای از توالت های زمینی است که با هدف کاهش فشار وارد بر اندام های بدن به ویژه پا ها و کمر طراحی شده است. این توالت تمامی ویژگی ها و محاسن سایر توالت ها را دارد؛ اما طراحی آن کاملا بر اساس آناتومی بدن انسان انجام شده است.

از مهم ترین ویژگی های مدل های طبی می توان به شیب ملایم اشاره کرد. شیب ملایم باعث می شود که وزن فرد هنگام نشستن به جلو کشیده شود. با این کار فشار از روی ستون فقرات و پاها برداشته می شود.

به همین دلیل مناسب ترین انتخاب، مدل های طبی هستند که فشار را از روی اندام بر می دارند. همچنین به دلیل طراحی مناسبی که دارند، بدن کم ترین تماس را با توالت خواهد داشت که از این موضوع مدل های طبی را به انتخاب بهداشتی تری تبدیل می کند.

جمع بندی

توالت زمینی یا توالت ایرانی یکی از مدل های رایج توالت است که با فرم چمباتمه زدن استفاده می شود. توالت های زمینی بیشتر در ایران و کشور های مسلمان و شرقی مورد استفاده قرار می گیرند. توالت های زمینی به دلایل مختلف از جمله بهداشتی تر بودن، کاهش ابتلا به بیماری های گوارشی و همچنین قیمت پایین در بعضی موارد به توالت های فرنگی ترجیح داده می شوند. به همین دلیل برای داشتن انتخاب بهتر در این مقاله درمورد توالت های زمینی و نکات مهم در انتخاب توالت مناسب توضیح دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *