اگر قصد دارید که در سرویس بهداشتی منزل خود، از توالت فرنگی استفاده کنید، باید قبل از نصب آن در مورد استاندارد های ابعاد توالت فرنگی تحقیق نمایید. این که ارتفاع، عرض و گودی کاسه توالت چقدر باشد، علاوه بر اصول ارگونومی به فضایی که قرار است توالت فرنگی در آن قرار بگیرد نیز بستگی دارد. پس شما باید قبل از انجام مراحل خرید و نصب، در مورد ابعاد دقیق توالت تصمیم گیری کنید تا بتوانید مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید. در ادامه به بررسی اندازه استاندارد و ابعاد توالت فرنگی می پردازیم تا شما را در انتخابی درست تر یاری کنیم.

آیا یک استاندارد کلی برای ابعاد توالت فرنگی وجود دارد؟

با کمی بررسی و جست و جو در بازار، احتمالا متوجه خواهید شد که توالت فرنگی های مختلفی در طرح ها، ابعاد و اندازه های متفاوت قابل خریداری هستند؛ اما در ساخت همه این نمونه ها استاندارد مشخصی رعایت می شود. البته ممکن است بین توالت فرنگی هایی که در ایران ساخته می شوند و توالت فرنگی های ساخت خارج از کشور، تفاوت اندکی وجود داشته باشد؛ اما این تفاوت آنقدر چشمگیر نیست که قابل توجه باشد.

ابعاد توالت فرنگی چگونه اندازه گیری می شود؟

ابعاد توالت فرنگی

ابعاد دقیق یک توالت فرنگی شامل ارتفاع مخزن، عمق توالت و عرض آن می شود. برای اندازه گیری این ابعاد در ایران معمولا مقیاس سانتی متر به کار می رود و ابعاد توالت فرنگی با این معیار مشخص می شوند.

آیا ابعاد توالت فرنگی یک تکه و دو تکه یکسان است؟

توالت فرنگی یک تکه، توالتی است که ساخت آن به صورت یک تکه انجام شده، یعنی قالب آن یک تکه بوده است و به همین دلیل مخزن و کاسه آن به یکدیگر متصل هستند؛ اما توالت فرنگی دو تکه اینگونه ساخته نمی شود، مخزن و کاسه آن از هم جدا هستند و باید هنگام نصب نیز به طور جداگانه نصب شوند. با توجه به این تفاوت ها بدیهی است که تفاوت اندکی در ارتفاع آن ها وجود خواهد داشت؛ اما در سایر ابعاد کاملا مشابه و مثل هم هستند. توجه داشته باشید که انتخاب شما هر چه که باشد، چه توالت فرنگی یک تکه و چه دو تکه، ارتفاع آن در محدوده استاندارد قرار دارد و تفاوت ارتفاع این دو گزینه به معنی ارجحیت داشتن یکی بر دیگری نیست. پس شما می توانید بدون نگرانی از این بابت با توجه به شرایط خود گزینه مناسب را انتخاب کنید.

آیا ابعاد توالت فرنگی روی قیمت آن تاثیر می گذارد؟

قیمت توالت فرنگی

کوچک یا بزرگ بودن توالت فرنگی تاثیر چندانی روی قیمت آن ندارد؛ زیرا ممکن است یک توالت فرنگی با ابعاد کوچک تر کیفیت بالا تری از توالت فرنگی ای با ابعاد بزرگ داشته باشد. در واقع عامل تعیین کننده در قیمت توالت فرنگی بیشتر از آنکه ابعاد آن باشد، به برند، نوع سیستم تخلیه، متریال به کار رفته در ساخت و نوع فلاش تانک آن بستگی دارد؛ اما اگر بودجه اندکی برای خرید دارید، پیشنهاد ما این است که به سراغ توالت فرنگی های دو تکه بروید. این مدل از توالت فرنگی ها معمولا قیمت مناسب تری دارند و گزینه های بیشتری برای انتخاب پیش روی شما می گذارند.

استاندارد دقیق ابعاد توالت فرنگی چیست؟

همان طور که پیش تر اشاره شد، ابعاد توالت فرنگی های مختلف، اندکی متفاوت است. در ادامه به بررسی ابعاد توالت فرنگی های مختلف می پردازیم.

  • ابعاد توالت فرنگی های یک تکه

طول توالت فرنگی های یک تکه معمولا بین 53 الی 78 سانتی متر و عرض آن ها کمتر از 50 سانتی متر است. ارتفاع این مدل از توالت فرنگی ها بین 35 الی 41 سانتی متر و عمق آن ها نیز حدود 68 تا 76 سانتی متر در نظر گرفته می شود.

  • ابعاد توالت فرنگی های دو تکه

این نوع از توالت فرنگی ها در همه ابعاد به جز ارتفاع از سطح زمین، با توالت فرنگی های یک تکه برابر هستند و ارتفاع این توالت فرنگی ها معمولا چیزی حدود 66 تا 82 سانتی متر است.

  • ابعاد توالت فرنگی های دیواری یا وال هنگ

توالت فرنگی وال هنگ توالتی است که بدون پایه ساخته می شود و روی دیوار نصب می گردد. مخزن این توالت معمولا درون دیوار قرار می گیرد یا در مواردی ممکن است مخزن ذخیره نداشته باشد. این مدل از توالت فرنگی ها نیز ابعادی مشابه نمونه های قبلی دارند ولی ارتفاع آن ها چیزی حدود 33 الی 48 سانتی متر است.

چگونه توالت فرنگی ای با ابعاد مناسب انتخاب کنیم؟

ابعاد مناسب

اولین نکته مهم در انتخاب توالت فرنگی مناسب، توجه به نوع سیستم لوله کشی آب و فاضلاب سرویس بهداشتی شما است. به خصوص اگر قصد تعویض توالت فرنگی قدیمی خود را دارید، توجه به سیستم لوله کشی به شما در کاهش هزینه ها کمک زیادی خواهد کرد؛ اما اگر تصمیم دارید توالت ایرانی خود را به توالت فرنگی تبدیل کنید، بهتر است با توجه به سیستم تخلیه مورد نیاز خود، توالت فرنگی را انتخاب کنید. پس از بررسی این موارد احتمالا قادر به تشخیص ابعاد توالت فرنگی مورد نیاز خود خواهید بود.

بهترین انتخاب برای فضای کوچک چیست؟

اگر سرویس بهداشتی کوچکی دارید، بهترین گزینه برای شما توالت فرنگی وال هنگ یا دیواری است. این توالت فرنگی ها جای کمی را اشغال می کنند و به دلیل طراحی خاصشان برای فضا های کوچک کاملا مناسب اند. البته باید توجه داشته باشید که نصب این مدل از توالت فرنگی ها هزینه بیشتری دارد و بدون نیروی متخصص ممکن نیست. علاوه بر این باید برای نصب آن تغییراتی در سیستم لوله کشی سرویس بهداشتی خود اعمال کنید.

جمع بندی

اگر قصد دارید که توالت فرنگی خود را عوض کنید یا توالت ایرانی خود را به توالت فرنگی تبدیل نمایید، اولین نکته ای که باید در نظر بگیرید، ابعاد توالت فرنگی است. شما باید پیش از خرید و نصب توالت فرنگی جدید، با توجه به فضایی که در اختیار دارید و استاندارد های ساخت توالت فرنگی، گزینه مناسب خود را از نظر ابعادی انتخاب کنید. البته ابعاد توالت فرنگی تاثیر زیادی در قیمت آن ندارد و قیمت توالت فرنگی به برند سازنده و متریال مورد استفاده در ساخت آن وابسته است. در این مقاله به بررسی ابعاد توالت فرنگی و مقایسه ابعاد نمونه های مختلف پرداختیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *