آبکاری شدن شیرآلات یک فرآیند صنعتی است که در آن با استفاده از مواد مختلف مانند فلزات، پلاستیک و سرامیک ها لایه بیرونی شیر را روی آن قرار می دهند. آبکاری مرحله ای بسیار مهم در ساخت شیرآلات مختلف است. چرا که مهم ترین ویژگی های یک شیر در مرحله آبکاری مشخص می شود. هر چه کیفیت آبکاری بهتر باشد، طبیعتا شیرآلات ظاهر و ماندگاری بهتری خواهند داشت. در این مقاله قصد داریم برای آشنایی بیشتر درمورد تمام نکاتی که باید در زمینه آبکاری شیرآلات بدانید توضیح دهیم.

آبکاری شیرآلات چیست؟

آبکاری در واقع به پیچیدن یک لایه نازک فلزی روی شیرآلات بهداشتی گفته می شود. در این فرآیند آبکاری قدیمی شیر برداشته و یک لایه جدید روی آن قرار داده می شود. آبکاری یک راه بسیار خوب برای نوسازی شیرآلات قدیمی، فرسوده یا رنگ و رو رفته است.

چرا آبکاری شیرآلات تصمیم خوبی است؟

آبکاری شیرآلات

آبکاری شیر می تواند یک تصمیم عالی برای نوسازی شیرآلات قدیمی به جای تعویض آن ها باشد. برخی از مزایای آبکاری شیرآلات قدیمی عبارت اند از:

 • صرفه جویی در هزینه ها

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث می شود آبکاری شیر ها به جای تعویض آن ها تصمیم بهتری باشد، صرفه جویی در هزینه ها است. آبکاری شیر ها با مواد و رنگی که دوست دارید، یک راه مقرون به صرفه به جای تعویض شیرآلات با مدل های جدید است.

 • دوام

یکی دیگر از مزایای آبکاری شیر های قدیمی، افزایش دوام آن ها است. بسیاری از افراد این کار را با رنگ متالیک و مواد فلزی ترجیح می دهند. به خصوص برای شیر های حمام که رطوبت زیادی را به خود جذب می کنند که باعث فرسوده و کثیف شدن شیر ها می شود. آبکاری شیرآلات حمام می تواند علاوه بر افزایش دوام شیر، ظاهر آن را نیز بهبود دهد.

 • نوسازی شیر های قدیمی

آبکای جان تازه به شیر های قدیمی شما می بخشد. در صورتی که شیر کلاسیکی دارید که دوست ندارید آن را تعویض کنید، بهترین راه برای نوسازی آن آبکاری است.

 • زیبایی شناسی

اگر شیر های فعلی شما بیشترین سازگاری را با دکوراسیون خانه شما دارند و دوست ندارید که آن ها را تعویض کنید، می توانید شیر را آبکاری کنید تا هم ظاهر آن را زیبا و نو کنید و هم دیگر نیازی به تعویض آن نداشته باشید.

مواد مختلف برای آبکاری شیرآلات

مواد مختلف برای آبکاری شیرآلات

برای آبکاری شیرآلات فلز های بسیار زیادی وجود دارند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. برخی از محبوب ترین مواد برای آبکاری شیرآلات عبارت اند از:

 • طلا

طلا را می توان گران قیمت ترین فلز برای آبکاری شیر ها دانست. علاوه بر قیمت و لوکس بودن آن، طلا ویژگی های فوق العاده ای دارد. این ماده در برابر اکسیداسیون مقاوم است؛ به همین دلیل احتمال زنگ زدگی و تغییر ظاهر آن در طول زمان خیلی کمتر است.

 • مس

اگر به دنبال یک فلز لوکس برای آبکاری شیرآلات خود می گردید، مس نیز می تواند انتخاب خوبی باشد. البته مس به مرور زمان با قرار گرفتن در معرض آب و هوا یک جرم سبز رنگ به خود می گیرد که ظاهر قدیمی به آن می دهد.

 • کروم

کروم یکی از بهترین گزینه ها برای آبکاری شیر های حمام است. چرا که در کنار قیمت مقرون به صرفه ای که دارد، از مقاوم ترین شیرآلات در برابر زنگ زدگی محسوب می شود و می تواند در گذر زمان براق بودن خود را حفظ کند.

 • برنز

برنز نیز از جمله فلز های زیبا برای آبکاری شیرآلات محسوب می شود. اما مشکلی که باعث می شود این فلز برای آبکاری شیر های حمام و سرویس های بهداشتی چندان مناسب نباشد، مقاومت کم آن در برابر زنگ زدگی است. به همین دلیل برای آبکاری شیر های قسمت های رطوبت دار خانه چندان مناسب نیست.

 • برنج

برنج از نظر ظاهری بعد از آبکاری شبیه طلا به نظر خواهد رسید. اما مشکلی که وجود دارد این است که برخلاف طلا مستعد خوردگی است و برای قسمت های مرطوب خانه مانند حمام گزینه مناسبی نیست.

 • قلع

برای آبکاری شیرآلات، قلع نیز گزینه ایده آلی محسوب می شود. چرا که در مقایسه با فلزاتی مانند مس، طلا و کرم مقرون به صرفه تر است و مقاومت نسبتا خوبی در برابر زنگ زدگی نیز دارد.

 • روی

روی یک گزینه مقرون به صرفه برای آبکاری و جلوگیری از زنگ زدگی شیرآلات خانه محسوب می شود.

 • نیکل

نیکل شباهت بسیار زیادی به کروم دارد و به همین دلیل ممکن است که با آن اشتباه گرفته شود. اما تفاوتی که نیکل دارد این است که لکه و اثر انگشت خیلی کمتری را نسبت به دیگر فلزات به خود جذب می کند. این ویژگی باعث می شود که نیکل انتخابی مناسب برای آبکاری شیرآلات حمام باشد.

آزمایش کیفیت آبکاری شیرآلات

آزمایش کیفیت آبکاری شیرآلات

برای این که مطمئن شوید آبکاری شیر شما به خوبی انجام شده است یا خیر، می توانید یک آزمایش ساده انجام دهید. بهترین آزمایش برای تست کیفیت آبکاری شیر ها، آزمایش اسپری نمک است. برای این کار لازم است که محیط اسیدی اسپری نمک را شبیه سازی کنید تا میزان درجه خوردگی سطح شیر را تست کنید. محیط باید به مدت 24 تا 48 ساعت به اسپری نمک آغشته باشد. هر چه ناحیه خورده شده کوچک تر باشد، نشان دهنده این است که سطح مقاومت خوردگی شیر بالاتر است و آبکاری آن بهتر انجام شده است.

جمع بندی

آبکاری در واقع فرایندی است که در آن، یک لایه فلز روی شیرآلات قرار می گیرد. در آبکاری می توان از فلز های مختلفی مانند طلا، مس، کروم، نیکل و غیره استفاده کرد. آبکاری می تواند برای نوسازی شیر های قدیمی و فرسوده که ظاهر آن ها مثل قبل نیست، استفاده شود. آبکاری در واقع یک راهکار ایده آل برای نوسازی شیرها محسوب می شود. زیرا آبکاری شیرآلات علاوه بر این که به آن ها جان تازه ای می بخشد، بسیار مقرون به صرفه تر از خرید یک شیر جدید و تعویض آن با شیر قدیمی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *